Ulehčete si život (nejen) s inzulinem

Existují pomůcky, které Vám pomohou v běžném životě i v mimořádných situacích, je důležité o nich vědět, a dobré naučit se je používat. Mnohé z nich přesahují rámec hrazeného zdravotního pojištění, což ve svém příspěvku speciálně pro diabetiky zohledňuje zatím pouze jediná zdravotní pojišťovna

Chytrá pera

Od září 2022 jsou pro české pacienty k dispozici inzulinová pera s funkcí paměti dávky. Tzv. smart pen má displej, který ukazuje velikost poslední dávky insulinu a čas od poslední aplikované dávky. Pero uchovává data o aplikaci za poslední 3 měsíce. Data z pera je možné sdílet do kompatibilní mobilní aplikace (Diasend, MySugar nebo Freestyle LibreLink) přes rozhraní Bluetooth, NFC. Nenabíjí se, výdrž baterie je až 5 let (ale i pak stále funguje jako běžné inzulinové pero). Je určeno k použití se zásobními vložkami Penfill. Je vhodné nejenom pro zapomnětlivé seniory, ale i pro zaneprázdněné a roztěkané diabetiky v produktivním věku, kteří mnohdy ani nevnímají, kdy a jakou dávku inzulinu si vlastně aplikovali...

Diabetici, kteří nechtějí přecházet zpět na "bombičky" a oblíbili si  předplněná inzulínová pera, mohou využít různé výměnné  "nástavce" s podobnou smart funkcí (Timesulin), v zahraničí je výběr větší (InsulCheck, Gocap™, Insulog,  Clipsulin™ a další).

Senzory - jde to i bez píchání do prstu 

Klasickým glukometrům postupně začínají konkurovat diskrétní senzory (DEXCOM G7, FreeStyle LIBRE 2 a LIBRE 3) měřící glykemii jehličkou zavedenou do podkoží (transdermální). Komunikují bezdrátově se čtečkou, inzulinovou pumpou nebo mobilní aplikací a každých 1-5minut do ní odesílají aktuální naměřenou hodnotu glykémie (nebo je třeba přenést data krátkým přiložením čtecího zařízení). Pacient si údaje může ihned přečíst na displeji. Odpadá tím mnohdy nepříjemná a nekomfortní manipulace s odebranou krví. Senzor je funkční (podle typu) 7-14dní, pak je třeba ho vyměnit.

Pouze diabetikům 1.typu jsou senzory za určitých podmínek hrazeny zdravotními pojišťovnami. Změna pro některé diabetiky 2.typu se chystá na rok 2025.

Volně prodejné pro ostatní diabetiky jsou v současnosti tyto dva senzory pro kontinuální monitoraci:  

  • FreeStyle Libre cena senzoru (na 10-14dní) : FS Libre 2 s volitelnými alarmy:   1.688,- Kč (březen 2024), bez nutnosti kalibrace, ke skenování lze použít čtečku nebo bezplatnou mobilní aplikaci FreeStyle LibreLink
  •  POCTech (systém CGM) - má 3 části:  přijímač/čtečka 6.463,-Kč - lze nahradit mobilní aplikací, trvalý vysílač 2.688,-Kč (na baterie CR1620 - nutná výměna baterie s každým novým senzorem) připojuje se k senzoru, senzor 963,- Kč na 10dní (cena březen 2024) .  Je nutné občas provádět a zadávat kalibrace - kontrolní měření glukometrem.

Glukometry s automatickým stahováním hodnot do mobilní aplikace 

Klasické papírové deníčky si dnes už většina pacientů nevede, v ordinaci při kontrolách předkládají přímo glukometry, ze kterých zdravotníci přes speciální USB kabel stahují data do počítače ke grafickému a statistickému zhodnocení.

Předem nasdílená data proto šetří čas v ambulanci, kdy je pak více prostoru k diskuzi nad naměřenými hodnotami.

Používáte-li tedy "chytrý" glukometr s aplikací (např. mySugr, ContourTM Diabetes, iFORA Diabetes Manager, One Touch Reveal ...), a chcete své výsledky sdílet s lékařem, informujte se o možnosti propojení přímo přes ID praxe, bližší info v ordinaci.


Transport inzulínu

Pokud převážíte inzulin mimo domov, ať už do práce, na chalupu nebo na dovolenou, vždy je třeba dodržet bezpečný teplotní limit (pro nenačatá balení z chladničky +2 až +8 st.C, právě používané pero lze skladovat po dobu maximálně 4 týdnů při teplotě do 25 st.C), aby nedošlo ke znehodnocení přípravku.

Pomůže Vám diabetické pouzdro/penál, které má pásky pro umístění inzulínového pera a většinou i izotermickou kapsu pro zajišťění optimální teploty pomocí chladivého gelu. 

Na zahraničních e-shopech je k dispozici i malý digitální senzor, který Vás přes mobilní aplikaci upozorní, pokud by byl inzulin v ohrožení.

Bolusové kalkulátory

Jsou k dispozici digitální technologie (různé mobilní aplikace), které počítají bolusy (dávky) rychlého inzulinu k jídlu dle nastavených parametrů. Část diabetiků na 3 a více dávkách inzulinu denně tyto bolusy dává jen odhadem, dle vlastních zkušeností, což nemusí vést k uspokojivým výsledkům.

K počátečnímu nastavení je vždy třeba spolupráce s ošetřujícím diabetologem, který do programu zadá pacientovy individuální parametry (sacharidový poměr - kolik gramů snězených sacharidů pokryje jedna jednotka inzulínu, citlivost - o kolik klesne jeho glykemie po podání jedné jednotky insulinu atd.). Takto kalibrovanou pomůcku pak diabetik už snadno používá: před výpočtem bolusu zadá do systému aktuální glykemii (změřenou glukometrem nebo senzorem) a množství sacharidů v gramech, které plánuje sníst - potravinové databáze bývají už součástí software. Program mu vypočítá přesnou dávku prandiálního (rychlého) inzulinu, tak aby bylo i po jídle dosaženo optimální glykemie.

Řešení/ prevence hypoglykemie

Zejména diabetik za volantem musí být opatrný na vznik hypoglykemie (nízké hladiny krevního cukru < 3,5 mmol/l), být schopen ji poznat a umět vyřešit. Těžká hypoglykemie (s poruchou vědomí, vyžadující pomoc druhé osoby) může být důvodem ztráty zdravotní způsobilosti k řízení motorového vozidla, tedy k odebrání řidičského průkazu na dobu až jednoho roku ( par. 89a Zákona o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.)).

Prevence je na prvním místě! Je nutné vozit s sebou vždy glukometr (s náhradními bateriemi, proužky) nebo senzor s nabitým mobilním telefonem/čtečkou, mít po ruce slazený nápoj. Šikovný je i hroznový cukr, který se dá rychle rozkousat, nebo tekuté cukry v tubě (Wellion 1SHOT, glucoStep), které se po vypití rychle vstřebají.

Při těžké hypoglykemii s bezvědomím je nezbytné diabetikovi aplikovat zdravotníkem nebo vyškolenou blízkou osobou injekčně - do podkoží nebo do svalu - hormon glukagon (GlucaGen HypoKit), který působí proti inzulínu. Je už k dispozici i jako nosní sprej (BAQSIMI). Diabetici 1.typu mají mít vše u sebe.