Gestační diabetes

Milá nastávající maminko,

doufám, že tyto řádky budete číst ještě dřív, než Vás gynekolog odešle na oGTT.

Ale ani v tom případě, když už jste dostala žádanku k objednání se na diabetologii s tím, že Vám byl zjištěn gestační diabetes - stále není třeba panikařit...

Nejprve si udělejte čas, a něco málo si o tom přečtěte, protože je docela možné, že vlastně ještě ani žádnou těhotenskou cukrovku nemáte...právě na tom začátku se někdy (i díky nedostatečné informovanosti, a to často i u odborné veřejnosti) udělá chyba.

Podrobné rady od zkušených odborníků najdete zde.  Nově je možné se přihlásit do bezplatného on-line programu a aplikace pro ženy s těhotenskou cukrovkou  DiaMáma.

Chyby a omyly

Co je tím problémem nejčastěji? Domněnka, že stačí jediná hodnota lačné glykemie nad 5,1 mmol/l k tomu, aby těhotné mohla být stanovena diagnóza gestačního diabetu. 

A druhá chyba (opět častá) je, že oGTT provádí laboratoř, která nemá dostatek zkušeností nebo potřebnou akreditaci k tomu, aby test u gravidních správně provedla. Jedině proto může stále docházet k tomu, že těhotné s první lačnou glykemií nad 5,1mmol/l je zbytečně proveden celý 3bodový test, místo toho, aby byla pouze objednána na jiný den na kontrolní odběr.Pokud jste na pochybách, zda u Vás byla tato diagnóza opravdu správně stanovena, nebojte se kontaktovat svého ošetřujícího gynekologa.

Diabetolog samozřejmě musí trvat na dodržení Doporučeného postupu (guidelines) pro gestační diabetes , a proto mu žádanka (bez uvedení konkrétních laboratorních hodnot) k Vašemu objednání nemůže stačit.

Pokud máte správně provedený screening, a bohužel Vám výsledky potvrdily, že se jedná o gestační diabetes, rádi Vás objednáme a provedeme bezpečně celým těhotenstvím.