Hodinky, co měří cukr - výkřik techniky, nebo health-washing?

25.12.2023

Přemýšlíte o koupi hodinek, co měří cukr bez kapky krve? Nebo jste je dokonce dostali pod stromeček nebo k narozeninám? 

Že je to lákavá představa? To jistě ano...a za pár let to snad bude i realita...

Pokud si pořizujete "jen" další a modernější chytrou hračku, a jste nadšení, že vám na ní přibude zase nějaká smart funkce (ať už měří cokoliv), pak je asi zbytečné číst dál.

Jestli jste ale diabetik, a očekáváte od toho přístroje, že vám přes kůži změří cukr (glykémii), alespoň s takovou přesností, jako z krve glukometr, pak je třeba přijmout tento smutný fakt: v oblasti neinvazivního měření cukru jsou zatím všechny zdravotnické přístroje na světě ve fázi prototypů (ať už testují laser nebo spektroskopii). Na trhu dosud neexistují žádné certifikované měřiče (mající např. povolení amerického úřadu FDA (Food & Drug Administration)).

Ovšem, reklamní kampaně jedou naplno...

Takže, máte skvělé hodinky s mnoha funkcemi, to ano - ale ne přístroj (zdravotnický prostředek) na měření cukru. Výrobce Vám negarantuje, že číslo na displeji je opravdu glykemie...jen, že může být.

Stejně tak na nás různě na sociálních sítích vyskakují reklamy na multifunkční bezbolestný a neinvazivní glukometr, dokonce údajně od světoznámé firmy s elektronikou ... nenechte se napálit, je to opět podvrh a špinavý trik...

Tato zařízení se prodávají na internetu, pochází převážně z Číny, a nejsou oficiálně certifikovaná. 

Doporučuji - poraďte se s odborníkem, což je Váš diabetolog. Neustále se vzdělává, a o všech novinkách v oboru má přehled.

To, co přitom máme k dispozici už teď, a je mnohem komfortnější, než klasické glukometry - je glukózový senzor. Tady výrobce naopak garantuje přesnost vyjádřenou pomocí hodnoty MARD (mean absolute relative difference, rozsah nepřesnosti) - glukometry: MARD do 15 %, nejnovější senzory: MARD do 10%.

A hodnoty ze senzoru (např. Dexcom) lze přenášet do chytrých hodinek, takže aspoň tímto způsobem na nich můžete sledovat svoji glykemii.

A na závěr poznámka k celoročním trikům obchodníků s elektronikou - vnutí Vám hodinky nebo mobil s tím, že právě jedině tenhle model Vám v aplikaci ukáže hladinu cukru, když navíc od lékaře k tomu dostanete na předpis senzor, protože přece "jste diabetik". Polopravda ! Na poukaz (přes pojišťovnu) lze předepsat určité senzory jen pro diabetiky 1.typu (autoimunitní onemocnění), pro ostatní diabetiky jsou volně prodejné zatím jen dva konkrétní modely. Každý senzor má životnost 10-14dní﹡, pak je třeba ho vyměnit za nový.  A do většiny (i starších typů) chytrých telefonů lze k nejběžněji používaným senzorům nainstalovat aplikaci zdarma.

﹡delší životnost (až 6 měsíců) má jen implantabilní podkožní senzor pro pacienty s diabetem 1. typu , používá se v kombinaci s hybridní inzulínovou pumpou